Vizīte AAE Latvijas uzņēmumiem paver attīstības iespējas, ar Kuveitu liels ekonomiskās sadarbības potenciāls

Ar jauniem kontaktiem un sadarbības partneriem ir noslēgusies uzņēmēju delegācijas vizīte Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE). Sadarbībā ar Kuveitu tiek saskatītas plašas iespējas tirdzniecības sakaru paplašināšanai .Vizītes tika organizēta, lai meklētu jaunus eksporta noieta tirgus, un uzrunātu investorus.

Latvijas uzņēmēju vizīte Apvienotajos Arābu Emirātos norisinājās Latvijas Valsts Prezidenta Raimonda Vējoņa vizītes ietvaros no 2017.gada 25.līdz 28.februārim. Biznesa vizītē piedalījās 62 Latvijas vadošo uzņēmumu pārstāvji no izglītības, pārtikas rūpniecības, IT, kokrūpniecības, transporta un loģistikas, metālapstrādes un mašīnbūves, būvniecības, arhitektūras un plānošanas, tūrisma, medicīnas un veselības aprūpes, ķīmiskās rūpniecības, un citas jomas.

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsver: “Apvienotie Arābu Emirāti jau šobrīd ir nozīmīgākais Latvijas tirdzniecības partneris starp Līča valstīm. Pēdējo gadu laikā Latvijas un AAE ārējās tirdzniecības apgrozījums ir stabili audzis sasniedzot vairāk kā 80 milj. eiro apjomu. Latvijas un AAE divpusējo sadarbību šobrīd palīdz attīstīt kā Latvijas Republikas vēstniecība, tā arī Latvijas ekonomiskā pārstāvniecība, tomēr šāda, augsta līmeņa politiķu vizīte ir neatsverams, ekonomisko sadarbību veicinošs signāls abu valstu uzņēmējdarbības vidē. Sadarbības paplašināšanas iespējas apliecina arī abu valstu uzņēmēju interese un aktīvā dalība Dubaijā notikušajā Biznesa forumā un kontaktbiržā.”

Latvijas biznesa delegācijai AAE notika biznesa forums un abu valstu uzņēmēju kontaktbirža, kā arī individuālās tikšanās ar potenciālajiem sadarbības partneriem. Vizītes laikā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols un Arābu valstu līga, kas ir reģionāla neatkarīgu arābu valstu organizācija, kurā darbojas divdesmit divas valstis un četras novērotājvalstis, parakstīja saprašanās memorandu par Latvijas – Arābu uzņēmēju biznesa padomes izveidi.

LIAA direktors Andris Ozols, kurš vadīja Latvijas uzņēmēju biznesa delegāciju, uzskata, ka šī vizīte ne tikai vārdos, bet arī praksē ir nozīmīgs solis Latvijas uzņēmumu attīstībai. „Ekonomisko sakaru veicināšana ar AAE un ar Līča reģiona valstīm ir viena no Latvijas ārējās ekonomiskās politikas prioritātēm. Sadarbībai ar AAE perspektīvākās sadarbības jomas biznesa veicināšanā ir pārtika, informācijas tehnoloģijas, tūrisms un medicīnas tūrisms, farmācija, kā arī būvniecība un izglītība. Eksporta šo nozaru uzņēmējiem var dot pavisam citas attīstības iespējas nekā vietēja mēroga tirgos. Vērojot uzņēmēju tikšanās un viņu mērķtiecīgo darbību, ceru, ka šī vizīte ir tikai sākums un būs arī konkrēti rezultāti,” saka A.Ozols.

Vizītes laikā vairākiem mērķtiecīgiem mūsu valsts uzņēmumu pārstāvjiem bija iespēja tikties ar potenciālajiem partneriem un investoriem.

Apkopojot pirmos vizītes rezultātus, uzņēmēji ir apmierināti norādot, ka ir panāktas vienošanās produkcijas eksportam jau tuvākajā nākotnē. Liels sadarbības potenciāls ir Latvijas pārtikas ražotājiem, kuri, vizītes ietvaros, piedalījās nacionālajā stendā starptautiskā pārtikas izstādē “GulFood 2017”.

Interesi par SIA “Mottra” produkciju ir izrādījušas gan pieczvaigžņu viesnīcu/restorānu ķēde, gan mazumtirdzniecības veikalu ķēde AAE; SIA “Gaļas pārstrādes uzņēmums Nākotne”, kas ir sertificēts atbilstoši AAE tirgum, ļoti tuvā nākotnē plāno uzsākt gaļas eksportu; AS “Tukuma piens” (“Baltais”) , kas jau pusgadu eksportē uz AAE, pēc dalības Gulfood, paplašinās eksporta produktu portfeli ar jauno produktu – proteīna jogurta kokteili.

Vizītes ietvaros vairākus vērtīgus kontaktus par apmācību organizēšanu Latvijā nodibināja Latvijas Universitāte, advokātu birojs “Eterna Law” uzsāka sarunas par tā iekļaušanu AAE juristu asociācijā. Tīro tehnoloģiju klasterim “Cleantech Latvia” notika vairākas tikšanās, kuru uzsāka sarunas par sadarbību nulles enerģijas ēku jomā, atkritumu pārvaldībā un ietekmes uz vidi novērtējumu izveidē industriālajiem uzņēmumiem.  Juvelierizstrādājumu zīmols SIA “Anita Sondore” uzsāka sarunas par dizaina rotu kolekcijas izveidi un izstrādājumu pārdošanu veikalos.

AAE nekustamo īpašumu attīstītāji “Bloom Holding” ir ieinteresēti projektu īstenošanā Latvijā, un vizītes ietvaros uzsāka pārrunas ar arhitektu biroju “Sarma & Norde”. Tāpat AAE uzņēmums izrādīja interesi par SIA “Mikrokods” 3D modelēšanas pakalpojumiem, ar kuriem nekustamo īpašumu pircējiem būtu iespēja attālināti ēku aplūkot 3D vidē.

AAE uzņēmēji interesējās arī par investīciju veikšanu izglītības jomā, bioloģisko produktu ražošanā, par dažādu pārtikas produktu pārdošanu ES tirgū. Daudzi uzņēmumi Latviju izskata kā iespējamo centru, lai īstenotu savas ekonomiskās intereses.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un LIAA direktors Andris Ozols paplašinot vizīti Līča reģionā, no 1.līdz 2.martam apmeklēja arī Kuveitu, tiekoties ar Kuveitas vicepremjeru, enerģētikas nozares ministru, pasaulē 5.lielāko valsts investīciju fondu “Kuveitas Investīciju aģentūra” un Kuveitas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadību. Kā pēc vizītes atzīst A. Ašeradens: “Latvijai un Kuveitai ir plašas iespējas tirdzniecības sakaru paplašināšanai, tādēļ šobrīd notiek intensīvs darbs, lai pēc iespējas ātrāk noslēgtu ekonomiskās sadarbības līgumu. Gandarī fakts, ka Kuveitas investīciju aģentūra, kā arī valdības pārstāvji ierauga Latviju kā investīciju partneri infrastruktūras attīstības projektos, tūrisma, īpaši, veselības tūrisma, jomā, kā arī pārtikas rūpniecības jomā.”

Papildus informācija:

2016. gadā AAE bija Latvijas 23. lielākais preču eksporta un 54. lielākais preču importa partneris. Preču eksports sastādīja 76,8 milj. EUR, bet imports – 4,8 milj. EUR. Galvenās Latvijas eksporta preces uz AAE ir mašīnbūves un elektropreces, graudaugu eksports (kviešu un kviešu rudzu maisījums), dzīvnieku un lopkopības produkciju eksports. Visvairāk no AAE ieved mašīnas, mehānismus, elektropreces) un ķīmiskos produktus.

 

2015.gadā Kuveita bija 100. lielākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris. Kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums veidoja 3,52 milj. EUR, tai skaitā eksports - 3,17 milj. EUR un imports - 0,35 milj. EUR. Viena no nozīmīgākajām Latvijas eksportprecēm uz Kuveitu tradicionāli ir bijusi koksne un tās izstrādājumi un minerālprodukti (kūdra), pamazām eksporta struktūra dažādojas un 2016.gadā Latvija uz Kuveitu eksportēja arī mašīnas un mehānismus (elektroparatūru), piena produktus, kā arī dažāda sortimenta pārtikas preces (miltu izstrādājumus, šokolādi, augļu džemus u.tml.).

Attēli: