Uzņēmējus satrauc apgrozījuma kritums un kavējumi norēķinos

02.04.2020.

Lai gūtu pilnvērtīgu priekšstatu par situāciju uzņēmējdarbībā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) veic monitoringa pasākumus, aptaujājot dažādu nozaru uzņēmumus par “Covid 19” pandēmijas radītajām sekām, kā arī ieviesusi uzņēmēju atbalsta tālruni – 68803505.

Šobrīd ir aptaujāti 500 uzņēmumi dažādās nozarēs un iegūtie rezultāti liecina, ka lielākajai daļai uzņēmumu krities apgrozījums, aptuveni pusei no aptaujātajiem uzņēmumiem ir radušās grūtības ar eksportu, savukārt 190 uzņēmumos no aptaujātajiem daļa darbinieku atrodas dīkstāvē. LIAA direktors Kaspars Rožkalns uzsver, ka uzņēmumiem nepieciešams sniegt atbalstu pēc iespējas ātrāk, lai dotu iespēju, saglabāt darbiniekus un eksporta iespējas uz tām valstīm, uz kurām šobrīd ir iespējas veikt piegādes.

Mēs aktīvi meklējam risinājumus un pētām citu valstu pieredzi, lai sniegtu uzņēmējiem mērķētu atbalstu. Šobrīd ir atrisināts jautājums par kontrolētiem darbinieku komandējumiem, rēķinoties, ka atgriežoties, šiem darbiniekiem būs jāatrodas 14 dienu pašizolācijā. Tāpat esam saņēmuši informāciju no LIAA Biznesa inkubatoru uzņēmumiem, ka Dienvidkorejā un Ķīnā šobrīd “Covid 19” krīzes rezultātā ir pārtrūkušas piegādes ķēdes ar nozīmīgiem Eiropas piegādātājiem. Tā ir laba iespēja mūsu ražotājiem, kura noteikti jāizmanto,” uzsver K. Rožkalns.

Aptaujātie uzņēmumi norāda, ka šobrīd aktīvi strādā, lai pielāgotu savu darbību un procesus šā brīža situācijai. Vairākas uzņēmēju nozaru asociācijas, bet īpaši būvniecības un metālapstrādes nozares, aicina nodrošināt darbinieku pārvietošanās koridoru, ļaujot izceļot Latvijas uzņēmumu darbiniekiem, kuri ir norīkoti veikt montāžas darbus ārzemēs. Kā aktuālākās eksporta valstis no uzņēmēju puses tiek norādītas – Norvēģija, Zviedrija, Vācija, Somija, Francija un Lielbritānija.

Jānorāda, ka no 25. marta darbību uzsācis arī LIAA informatīvais tālrunis uzņēmējiem – 68803505. Kopš tālruņa darbības uzsākšanas sešās darba dienās saņemti 343 pieprasījumi – zvani un e-pasti. Ja sākotnēji lielākais skaits jautājumu bija par pieejamajiem atbalsta risinājumiem, pieteikšanās kārtību, kā arī atbalstāmajām nozarēm, tad šobrīd uzņēmēji jau interesējas par iespējām sūtīt darbiniekus komandējumos. Jautājums par kontrolētiem darbinieku komandējumiem ir atrisināts un tie uzņēmēji, kuriem ir nepieciešamība nosūtīt savus darbiniekus komandējumā, tiek aicināti aizpildīt pieteikuma anketu LIAA mājas lapā. Tāpat ievērojami sarucis jautājumu skaits par atbalsta formu, kas varētu liecināt, ka veiktās izmaiņas ir uzņēmumiem saprotamas un publiskajā telpā veiksmīgi izskanējušas.