Ražotāji var meklēt klientus Balkānos

08.10.2015.

Latvijas pārtikas preču ražotāji noieta tirgus varētu meklēt Balkānu valstīs, tostarp Horvātijā, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Pēdējo gadu laikā Latvijas eksporta apjomi uz Horvātiju ir palielinājušies, ko veicinājusi šīs valsts iestāšanās Eiropas Savienībā 2013.gada 1.jūlijā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, pagaidām gan Latvijas uzņēmēju eksporta apjomi uz šo valsti ir ļoti mazi - aizvadītajā gadā Latvijas un Horvātijas kopējais preču tirdzniecības apgrozījums sasniedza 11,99 miljonus eiro, ierindojot šo valsti 59. vietā tirdzniecības partneru sarakstā. Latvijas uzņēmēju eksporta apjoms uz Horvātiju sasniedzis 4,55 miljonus eiro, kas ir par 31,9% jeb 1,1 miljonu eiro vairāk nekā 2013. gadā, savukārt importa apjoms no Horvātijas uz Latviju sasniedzis 7,43 miljonus eiro, kas ir par 70,8% jeb 3,08 miljoniem eiro vairāk nekā 2013. gadā. Tādējādi Latvijai ar Horvātiju ir negatīva preču tirdzniecības bilance 2,88 miljonu eiro apmērā.

Pēc sešus gadus ilgušas lejupslīdes šogad Horvātijas ekonomika atsākusi augt, un otrajā ceturksnī tautsaimniecības izaugsme sasniedza 1,2%, kas ir straujākais kāpums gandrīz septiņu gadu laikā.

Vērtējot mūsu uzņēmēju izredzes Horvātijas tirgū, eksperti norāda, ka patlaban vairāki faktori liecina par strauju pieprasījuma kāpumu pēc Baltijas reģiona precēm.

«Balkānu valstu uzņēmēji ir atvērti starptautiskiem partneriem un pietuvošanos Eiropas Savienības tirgum,» perspektīvas iezīmē eksporta konsultāciju uzņēmuma GatewayBaltic direktore Inese Andersone. Horvātijai, kļūstot par Eiropas Savienības un arī vienotā tirgus dalībvalsti, importa vērtība no Latvijas ir augusi par 25%. Pārējās Balkānu valstis, kas pašreiz ir vai nu ES kandidātvalstis, vai arī potenciālās kandidātvalstis, pakāpeniski virzās uz brīvās tirdzniecības zonas izveidi ar ES. Tādēļ viņa paredz, ka eksports uz šīm valstīm tuvāko gadu laikā tikai un vienīgi augs.