Poļi Latviju ierindo vienā plauktā ar Moldovu un Baltkrieviju

04.06.2015.

Polija ir liela un diezgan komplicēta valsts, kurā dzīvo gandrīz 40 miljoni iedzīvotāju

Tā šo valsti raksturo LIAA Ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Polijā vadītāja Inese Šuļžanoka. Latvijas vārds daudziem poļiem neko neizsaka, un nereti viņi jauc visas Baltijas valstis. Kaut arī Polija ir tepat blakus un ar Baltiju tai ir līdzīga vēsture, varētu domāt, ka viņi daudz ko zina par Baltiju, bet tā nav, tāpēc, sākot prezentāciju potenciālajam sadarbības partnerim, vajadzētu nedaudz pastāstīt par savu valsti un tad – par uzņēmumu. Poļi pārsvarā uzskata, ka Latvija ir valsts austrumos, un ierindo vienā plauktā ar Moldovu un Baltkrieviju, uzskatot, ka esam nabadzīgie radinieki, kas sagaida no poļiem vidējas vai ne pārāk labas kvalitātes lietas, tādēļ tas ir izaicinājums – parādīt, ka tā nav, piebilst LIAA pārstāve.

Polijas tirgus ir apjomīgs, tāpēc, pirms ieguldīt lielus līdzekļus, lai tam piemērotu produktus, ir jāizvērtē, kā produkts izskatās šīs valsts kontekstā – piemēram, vai nav pārāk dārgs. Valstī cenas ir diezgan zemas, kvalitāte ir diezgan laba, saka I. Šuļžanoka. Poļi ir praktiski cilvēki – viņi labprāt nopirks lētāku preci, un, ja tā saplīsīs, saremontēs vai aizvietos ar ko citu tikpat lētu. Taču pieaug to cilvēku loks, kuri izmanto luksusa preces. Katru gadu, pēc kompānijas KPMG aplēsēm, šajā valstī par 6% pieaug cilvēku skaits, kuri pieskaitāmi pie turīgiem – patlaban tādu jau ir 900 tūkstoši. Produktu Polijā ir ļoti daudz, tirdzniecības ķēžu ir mazāk, taču tās attīstās, tomēr viņi vēlas, lai potenciālais sadarbības partneris atnāk ar savu izplatītāju.

«Poļi ir labi tirgotāji. Ja tiek parādīts, kādā veidā viņiem mūsu piedāvātais produkts palīdzēs uzlabot labklājību vai papildus nopelnīt, var izdoties» uzsver I. Šuļžanoka.

Visu rakstu Ne viss ir zelts, kas spīd lasiet 4. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.