Pārtikas eksports uz Zviedriju un Somiju varētu pieaugt par 30%; ražotāji meklē sadarbības partnerus

02.07.2014, Jau tuvākajā laikā varētu tikt noslēgti jauni sadarbības līgumi par produkcijas eksportu uz Zviedriju un Somiju, savukārt prognozes liecina, ka pārtikas eksports uz šīm valstīm drīzumā palielināsies līdz pat 30%, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Pārtikas produktu kvalitātes klastera attīstības vadītāja Ligita Turnere.

Lai tiktos ar potenciālajiem sadarbības partneriem, Pārtikas produktu kvalitātes klastera uzņēmumu pārstāvji jūnijā apmeklēja Zviedriju un Somiju. Kopumā Latvijas pārtikas ražotāji abās valstīs tikās ar 80 tirgotājiem, kuriem prezentēja savu produkciju. 

Uz Zviedriju un Somiju devās tādas kompānijas kā "Daugavpils gaļas kombināts", "Maiznīca Flora", "Brīvais vilnis", "Vinnis", "Garšu fabrika", "Rīgas dzirnavnieks" pārstāvot ļoti dažādas pārtikas rūpniecības apakšnozares. Uzņēmēji tikās ar lielākajiem Somijas un Zviedrijas vairumtirgotājiem, kā arī mazumtirdzniecības tīklu pārstāvjiem. 

"Kā atzina paši uzņēmēji, iespējas iekļūt šajos Ziemeļvalstu tirgos ir un tuvāko pāris gadu laikā eksporta apjoms varētu palielināties par 25%-30%. Ir cerība, ka jau šī gada beigās uz Somiju varētu tikt nogādātas pirmās kravas ar Latvijas uzņēmumu ražojumiem, kas tika prezentēti tikšanās laikā," sacīja Turnere.

Viņa norādīja, ka līdz šim Latvijas pārtikas ražotāju eksports uz šīm valstīm veidoja visai nelielu daļu no kopējā pārtikas produkta eksporta apjoma. To pierādot arī Somijas pieredze, kur Baltijas valstu produkcija vēl aizvien ir ļoti reti sastopama, jo aptuveni 80% no Somijas pārtikas produktiem ir vietējā ražojuma.

"Protams, šajās valstīs ir ļoti plašs pārtikas produktu piedāvājumu klāsts un liela konkurence, bet ir atsevišķas nišas, kurās Latvijas ražotāji var veiksmīgi konkurēt. Zviedri lielu interesi izrādīja par dažādiem jauniem produktiem, piemēram, par "Brīvā viļņa" piedāvāto plastmasas iepakojumu, kas aizstāj ierastās skārda bundžas, kā arī "Garšu fabrikas" ābolu čipsiem," norādīja Turnere.

Pārtikas produktu kvalitātes klastera mērķis ir attīstīt nozares savstarpēji nesaistītu komersantu, pētniecības, izglītības un citu institūciju sadarbību, tādējādi veicinot konkurētspēju, eksporta apjomu palielināšanu, kā arī inovācijas un jaunu produktu veidošanos.

Attēli: