Informācija par Somijas tirgus pārtikas nozari

Pārtikas mazumtirdzniecība

Somijas pārtikas mazumtirdzniecības nozares apgrozījums 2016.gadā sasniedza 16.7 miljardus eiro. Sektorā nodarbināja vairāk nekā 70 tūkstošus darbinieku.

2016.gadā Somijā lielākās pārtikas tirdzniecības ķēdes ir K grupa (Kesko 36,2% tirgus, zīmoli K-Citymarket, K-market, K-supermarket) un S grupa (SOK, 47,2% tirgus, zīmoli Alepa, S-Market, Prisma, Sale, vairāk kā 800 tirdzniecības vietas), kā arī nesen tirgū ienākušais vācu Lidl (9.3% tirgus). Citi mazāk nozīmīgi tirdzniecības tīkli ir Stockmann un Tokmanni. 30% pārtikas lielveikalu nodrošina 80% visu pirkumu Somijā. Nelielas reģionālas ķēdes: Minimani, M-ketju

Līdzīgi kā citviet Ziemeļeiropā, arī Somijā lielie pārtikas mazumtirgotāji ir saistīti ar Ziemeļvalstu iepirkumu un piegādes ķēdēm, piemēram, Coop trading (Dānija) un AMS Sourcing (Nīderlande), kas nodrošina piegādes privāto preču zīmju segmentā. 2017.gadā aptuveni 25% pārtikas produktu tika iegādāti tieši zem privātās preču zīmes.

Arvien vairāk lielveikali izvēlas pirkt sertificētus pārtikas produktus, kā arī veikt iegādi pa tiešo no ražotājiem, tādējādi izvairoties no papildus izmaksām.

Izņēmums ir organisku preču tirdzniecības kanāli, piemēram, specializētās ķēdes Ruohojnuuri un Punnitse ja Säästä, Anton Anton. Uztura bagātinātāji plašā klāstā pārstāvēti zviedru kapitāla ķēdē Life, kā arī citviet.  

Kiosku segmentā ar vairāk kā 630 tirdzniecības vietām darbojas norvēģu kapitāla R-kioski

Alko veikalu ķēde ir Somijas valstij piederošais alkohola monopols.

Somijā darbojas vairāk kā 1850 degvielas uzpildes stacijas, no kurām lielākā daļa ir automatizētas, tomēr gandrīz 800 tiek veikta apkalpošana, un tur var iegādāties arī pārtikas produktus.

HoReCa

Arī HoReCa sektors saistītas gan S (Meira Nova), gan K (Kespro) grupas vairumtirdzniecības uzņēmumiem, kā arī tirgus līderiem - uzņēmumiem Fazer Food Services un Sodexo (franču kapitāla), u.c. Kopumā Somijā ir vairāk kā 20 tūkstoši kafejnīcu, restorānu un ēdnīcu. HoReCa sektorā nodarbināti vairāk kā 140 tūkstoši cilvēku. 

Somijas IKP viesmīlības nozare dod 3.8% pienesumu, kas ir vairāk kā dažas tradicionālās rūpniecības nozares. 
Pārtikas nozares dažādām precēm un pakalpojumiem ir piemērota zemāka PVN likme. 

Pārtikas ražošana

Pārtikas ražošanas sektora apgrozījums ir ap 11 miljardi euro, kurā dominē gaļas un piena pārstrāde, kā arī miltu izstrādājumu ražošana. Sektorā ir ap 1700 uzņēmumu, kuri nodarbina ap 38 tūkstošus cilvēku.  

Nozares asociācijas:

Somijas Pārtikas tirgotāju asoaciācija: www.pty.fi/front-page/association/
HoReCa asociācija: www.mara.fi./en
Pro Luomu (organisko produktu atbalsta organizācija): proluomu.fi/english/ 
Somijas alkoholisko dzērienu piegādātāju asociācija: www.sajk.fi/en.php?k=114149