Par inženierzinātņu nozarēm Somijā (2017/2018)

Somijas ekonomikā inženierzinātnēm ir ļoti būtiska loma. Somijas inženierzinātņu un saistīto nozaru jeb tehnoloģiju nozaru eksports 2016.gadā sasniedza pusi no visa Somijas preču eksporta. Tehnoloģiju nozares apgrozījums 2016.gadā pieauga un sasniedza 67.3 miljardus eiro. Tomēr, atskatoties uz sektora apjomu 2008.gadā, kad tas bija sasniedzis 86 miljardus eiro, var secināt, ka sektors turpina atlabt pēc globālās finanšu krīzes. 

Somija ir pasaulē slavena ne tikai ar papīra ražošanu, bet arī papīra iekārtu, mežizstrādes tehnikas, liftu, dažādu pacēlāju un kalnrūpniecības iekārtu ražošanu. 

2016.gadā lielākie Somijas eksporta partneri šajā jomā atradās Rietumeiropā (53% visa eksporta), ASV (9.8%) , Austrumeiropā (15%), kā arī Ķīnā un citās Āzijas valstīs (14.6%). 

Somijas inženierzinātņu un saistītās nozares nodarbina vairāk kā 295 tūkstošus cilvēku, bet tam ir ietekme uz kopumā 700 tūkstošiem darbavietu, kas atbilst 30% no visiem nodarbinātajiem Somijā.

Kamēr lielo un komplekso metāla iekārtu noiets turpina palielināties, elektronikas eksporta apjomi jau vairākus gadus turpina kristies. 2016.gadā elektronikas nozares apgrozījums bija vairāk kā 13 miljardi eiro. 

Īpaši jāuzver arī nozares zināšanu pārnese caur inženierzinātņu pakalpojumu sniegšanu starptautiski, nodarbinot jau vairāk kā 49 tūkstošus cilvēku.

Somu uzņēmumu aktivitātes lielākajā daļā gadījumā ir ar augstu pievienoto vērtību, kas nozīmē lielu komplektācijas kā pamataktivitātes īpatsvaru. Lai arī daudz tiek runāts par robotizāciju un automatizāciju, tomēr šobrīd somu uzņēmumu lielākā priekšrocība ir efektīvu piegādes ķēžu organizēšana. Ņemot vērā Āzijas konkurences pastiprināšanos, arī turpmākajos gados gaidāma lielo somu uzņēmumu efektivitātes celšana, kas būs saistīta ar kompleksāku risinājumu nepieciešamību no piegādātājiem, kas varētu nozīmēt arī labākas sadarbības perspektīvas ar Baltijas piegādātājiem. 

Novērojama arī tendence saglabāt un attīstīt ražošanu Somijā, sargājot un attīstot pētniecības un attīstības sadaļu, kā arī nodrošinot visaugstākās pievienotās vērtības rašanos tieši Somijā, neskatoties uz salīdzinoši augstāko darbaspēka un nodokļu slogu. 

Daži no svarīgākajiem somu mehāniskās inženierijas uzņēmumiem ar globālu pieprasījumu ir: Kone, Konecranes, Fiskars, Wartsila, Cargotec, Metso, Valmet, Ponsse, Valtra, Fiskars, Abloy, pastarpināti arī ABB un Sandvik u.c. 

Pēdējo gadu lielākā izaugsme šajā segmentā bijuši īpaši zīmīga tādos uzņēmumos kā Valmet automotive, būtiski paplašinot sadarbību ar Mercedes Benz, kas nozīmē arī labvēlīgas sadarbības paplašināšanas iespējas.

Vācu kapitāla Meyer Turku – lielākā kuģubūvētava Somijā- pēc vairāku gadu dīkstāves turpina būtisku jaunu pasūtījumu piesaisti, piemēram, jaunā Tallink LNG kuģa ražošanu. Nākamajos gados Turku kuģubūvētavā tiks realizēti vairāki lielie projekti.

Vairāki uzņēmumi Somijā piesaisa arvien jaunus ārvalstu pasūtījumus, piemēram, Wartsila Indonēzijā, Valmet automotive no Mercedes Vācijā, Meyer Turku no globālajiem kruīzu kuģu operatoriem.

Somijā būtiska ir arī rūdu, piemēram, kapara un niķeļa pārstrāde. Šajās jomās darbojas gan vietējā, gan ārvalstu kapitāla uzņēmumi, piemēram, Boliden, Luvata, Outotec, Outokupmu, Norilsk Nikel u.c.
Somu uzņēmumi arvien vairāk veido viedos pakalpojumus saviem klientiem, piemēram, Kone risinājumi sadarbībā ar IBM Watson, pētot kognitīvos risinājumus.

Lielākie nozares uzņēmumi ir kotēti biržā ar dažiem izņēmumiem

Asociācijas

Nozares nozīmīgākā apvienība ir Tehnoloģiju industriju asociācija (http://teknologiateollisuus.fi/en/membership).

Svarīgākās nozares mediji

Metallitekniikka - http://www.tekniikkatalous.fi/metallitekniikka/
Pro Metalli – http://www.prometalli.fi/
Eurometallia – http://eurometalli.com/
Ahjo –http://www.ahjo.fi/  

Nozares statistika

http://teknologiateollisuus.fi/en/current/statistics

Pievienojies LIAA pasākumiem inženierzinātņu nozarē Somijā 2018.gadā:

Navigate Turku (16.-17.05.2018.) – kuģubūvei veltīta izstāde un kontatkbirža: http://www.turunmessukeskus.fi/en/event/navigate/

Matchindustry Pori (13.-15.06.2018.) – tīklošanas pasākums ar kuģubūves un saistīto nozaru lielajiem pasūtītājiem:  http://www.matchindustry.fi/in-english/ 

Alihanktina 2018 (25-27.09.2018) – lielākā apakšpiegādātāju izstāde Somijā: https://www.alihankinta.fi/en/