Par būvniecības nozari Somijā (2017/2018)

Somijas ekonomikā un tautsaimniecības nozarēs pēc ilgāku gadu recesijas ir novērojama stabila izaugsme. Būvniecības nozare ir šobrīd viena no straujāk augošajām nozarēm Somijā. Pēc 4 gadu negatīva pieauguma, 2015. gadā nozarē atsākās strauja izaugsme, 2016. gadā sasniedzot 6.9% izaugsmi un 31.8 miljardus eiro apgrozījumu.

Arī 2017.gadā izaugsme plānota 2.5% līmenī, bet 2018.gadā ir gaidāma pavisam neliela izaugsme, kas saistīts ar lielo pēdējo gadu celtniecības objektu nodošanu ekspluatācijā.  Kategorijas, kurās arī nākamajos gados gaidāma izaugsme ir dzīvojamo ēku renovācija un civilā inženierija. 

Lielākie būvniecības uzņēmumi Somijā 

Biedrības

Būvniecības nozares uzņēmumi ir apvienojušies Somijas Celtniecības konfederācijā, kas apvieno vairāk kā 2500 biedrus ar 15 miljardu apgrozījumu un vairāk kā 58 tūkstošus darba ņēmējus celtniecības nozarē un ir uzskatāma par galveno nozares asociāciju. Celtniecības nozares profesionāļi var pievienoties arī Somijas Celtniecības arodbiedrībai.

Somijas Celtniecības konfederācijā apvienojušās arī nozaru asociācijas, no tām lielākās:

Celtniecības materiālu asociācija – apvieno 100 celtniecības materiālu ražotājus Somijā.

Infrastruktūras uzņēmumu asociācija – apvieno vairāk kā 1500 uzņēmumus, kuru apgrozījums ir 4.5 miljardi eiro un nodarbināto skaits pārsniedz 16 tūkstoši eiro. 

Somijas Celtniecības federācijas biedrus var atlasīt šeit (informācija tikai somu valodā).

Aktuālie projekti

  • Metsä Fibre, daļa Metsä Group, būvē jaunas paaudzes bioproduktu rūpnīcu Äänekoski. Tās ir vēsturiski lielākās investīcijas meža nozarē Somijā. Celtniecības darbus nodrošina vairāk kā 100 vidēja lieluma uzņēmumi.
  • Helsinkos tiek īstenoti divi lieli infrastruktūras projekti. Abi sevī ietver gan dzelzceļa/ metro staciju un tirdzniecības centu būvi, tāpāt projektā paredzētas dzīvojamās un viesnīcu ēkas. SRV īstento Redi projektu Helsinku Kalasatama rajonā. YIT īsteno Tripla projektu Helsinku Pasila dzelzeceļa stacijas apkārtnē. Abi projekti ir īstenošanas procesā, kas turpināsies vēl vairākus gadus.
  • YIT īsteno jauno Hamina-Vaalimaa ceļa posmu, kas jāpabeidz 2018. gadā.
  • Areva īsteno trešo Somijas atomelektrostacijas projektu Olkiluoto, kas ir viens no dārgākajiem celtniecības projektiem Somijā.

Koka nozare
Koka nozares lielākie uzņēmumi Somijā ir apvienojušies Somu Kokrūpniecības asociācijā.
Somu lielākās zāģētavas pieejamas šeit.
Lielākie koka māju ražotāji pieejami šeit

Lielākie būvniecības tirdzniecības tīkli Somijā:

Somu celtniecības jeb DIY ķēdes ir pieredzējušas ekonomisko izaugsmi 2016. un 2017. gadā. Tiek sagaidīts, ka šī pozitīvā tendence varētu turpināties arī 2018.gadā. Celtniecības veikalu apgrozījums sasniedz Somijā 2016. gadā sasniedza 4 miljardus eiro, 25% no šī apgrozījuma bija saistīti ar kokmateriālu iegādi.

Somu celtniecības mazumtirdzniecības ķēdes apkalpo ne tikai privātos patērētājus, bet arī nozares profesionāļus.

Īpaši izceļama somu patērētāju vēlme iekārtot vasaras mājiņas (tādu Somijā ir vairāk kā 500 tūkstoši), nodrošinot būtisku apgrozījumu vasaras sezonā.

Nākamajos gados tiek paredzēts e-veikalu apgrozījuma pieaugums.

Lielākās ķēdes:
Bauhaus
K-rauta  (40% tirgus)
Byygmax
Stark Suomi (20% tirgus)
Hartman
Kodinterra
Hankkija
RTV

Specializētie:
Onninen
Varisilma
Puumerkki
Motonet