Noritējusi kārtējā tirdzniecības misija uz Silicija ieleju; ko saka dalībnieki?

20.10.2014, No ASV atgriezušies Latvijas uzņēmēji, kas piedalījās ceturtajā LIAA un biedrības StartupLatvia organizētajā Tirdzniecības misijā uz Silīcija ieleju ASV. Tirdzniecības misijas mērķis bija iepazīstināt Latvijas uzņēmumus ar Silīcija ielejas iesācējuzņēmumu (startup) ekosistēmu, nodrošināt apmācības ar ASV mentoriem – nozares ekspertiem, un sniegt iespēju tīklot un veidot kontaktus ar ASV investoriem un potenciālajiem korporatīvajiem partneriem.

Latvijas uzņēmēju tirdzniecības misija Silīcija ielejā norisinājās no šā gada 15.septembra līdz 24.septembrim un tajā piedalījās vairāki pieredzējuši uzņēmēji.

Silīcija ieleja, kas atrodas ASV Kalifornijas štatā ir mājvieta daudzām pasaules lielākajām tehnoloģiju korporācijām, kā arī tūkstošiem startup uzņēmumu. Tā ir vadošais mezgls augsto tehnoloģiju inovācijām un attīstībai, nodrošinot vairāk nekā vienu trešdaļu no visām riska kapitāla investīcijām ASV.

Startup Latvia pārstāvis Artūrs Zandersons komentē, ka «Tirdzniecības misija sastāv no vairākiem elementiem, kas ļauj maksimizēt ieguvumu uzņēmējiem. Sākotnēji tiek veikti sagatavošanās mājasdarbi, iepazīšanās ar Silicija ieleju un darbs ar ASV mentoru, vēl atrodoties Latvijā. Pēc došanās uz ASV tiek organizētas klātienes tikšanās ar biznesa attīstības, vērtēšanas, juridiskajiem un investīciju piesaistes ekspertiem un mentoriem ASV, tikšanās un prezentācijas vadošajiem riska investīciju un enģeļu fondiem, tīklošana ar ekspertiem un citiem uzņēmējiem un iepazīšanās ar atbalsta organizācijām un inkubatoriem ASV. Misijas mērķis ir 10 dienās sniegt vispusīgu ieskatu biznesa vidē un apskatīt veidus, kā veidot un attīstīt biznesu ASV, kā arī nodrošināt praktiskas zināšanas, iemaņas un kontaktus. Pēc atgriešanās Latvijā uzņēmējiem parasti jau ir sagatavots saraksts ar veicamajiem mājasdarbiem, lai tie jau drīzumā būtu gatavi atgriezties ASV un realizēt savu mērķi investīciju un partneru piesaistei, vai arī veiksmīgi izmantot iegūto pieredzi savas darbības stiprināšanai un finanšu piesaistei tepat Eiropā.»

Mārtiņš Sīls, Meditec
«Divu nedēļu laikā mums bija iespēja gūt ļoti plašu un vispusīgu iespaidu par ASV biznesa principiem, kultūru un noteikumiem, iedzīvoties šajā vidē izprast pasaules lielāko startup veidošanās inkubatoru darbību, sajust Silīcija ielejas auru un uz brīdi pašiem kļūt par šīs «spēles» dalībniekiem. Šī bija ļoti laba iespēja pārvērtēt mūsu pašu uzņēmuma darbību dažādos aspektos, salīdzināt sevi ar citiem pasaules līmeņa spēlētājiem, izkristalizēt un krietni precīzāk noformulēt vairākas mūsu biznesa idejas, novērtēt mūsu eksporta spējas, nu un, protams, iepazīt «Kalifornijas domu gājienu», «Start-Up kultūru» un ASV tirgus iespējas kā tādas. Ļoti efektīva un koncentrēta darba rezultātā šajā laikā esam guvuši labu priekštatu, kā tieši mums jāsagatavojas, ja gribam mēģināt ar mūsu produkciju ienākt ASV tirgū vai pat kādus no mūsu produktiem globalizēt.»

Pauls Sondors, Tennio
«Misijā devos ar uzdevumu saprast un izlemt, kā turpmāt attīstīt projektu Tennio. Atzīšos, ka ticēju mītam, ka atrast un piesaistīt finansējumu ASV varētu būt salīdzinoši vienkārši, tadēļ uz Sanfrancisko devos ar klusām cerībām uz šādu iznākumu.  Misijas pirmajās dienās ar uzņēmējiem strādāja mentori un notika dažādi «workshop», kuru mērķis bija iepazīstināt ar biznesa vidi un tās noteikumiem Silīcija ielejā un arī ASV. Dienas ritms un pasākumu intensitāte, manuprāt, bija augsta. Nebija pat laika izbaudīt laika zonu maiņu. Ar pilnu pārliecību varu teikt, ka labāk ir vienreiz redzēt nekā 100 reiz dzirdēt. Daudzas lietas, par kurām Latvijā var būt tikai nojausma teorētiskā līmenī pilnībā varēja izbaudīt un iepazīt šeit praksē. Sākot no biznesa idejas iepakošanas un realizēšanas prasmēm Silīcjas ielejas biznesa vidē, beidzot ar inkubatoriem, investoriem, tīklošanas  un ideju prezentēšanas pasākumiem.10 dienas pagāja ļoti ātri. Un, lai gan neizdevās realizēt sākotnējo ieceri par investīciju piesaisti, uzskatu, ka pieredze, ko guvu, bija daudz vērtīgāka.»

Jānis Viklis, Files.fm
«Ļoti noderīgi pavadītas 10 dienas, kas ļāva iepazīt Silīcija ielejas uzņēmumu darba veidu un attīstības metodiku, iepazīties ar vairākiem riska kapitāla pārstāvjiem un saprast nosacījumus, pie kādiem ir iespējams vest sarunas par finansējumu piesaisti, kā arī labāk izprast ASV investoru redzējumu.

Neatsverama iespēja braucienā bija uzklausīt dažādu neatkarīgu ekspertu viedokli par savu biznesa ideju un ievērojami uzlabot gan pasniegšanas veidu, gan saturu. Juridisko konsultantu lekcija par līgumu īpatnībām, firmas veidošanu un juridiskām niansēm finansējuma piesaistē bija īpaši vērtīga.»

Latvijas uzņēmēju tirdzniecības misija tiek rīkota Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) Ārējo tirgu apgūšanas atbalsta programmas ietvaros. 

Attēli: