Meža nozare turpina izrāvienu

16.12.2014, 2014. gads meža nozarei iezīmējies ar eksporta ienākumu pieaugumu, tiek īstenoti vairāki investīciju projekti, kuru atdeve būs nākamgad, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness

Kaut gan gads vēl nav beidzies, nozares eksporta ienākumu dinamika ekspertiem jau ļāvusi piesardzīgi prognozēt, ka iepriekšējā gada rekords tiks pārspēts, jo pieaugums bijis nedaudz vairāk par 10%.

Miljonus vērta ražotne

Nozari šogad spēcinājusi kokskaidu granulu ražošanas līdera Latvijā SIA Latgran pie Gulbenes oficiāli atvērtā 17 milj. eiro vērtā ražotne. Aiz Krāslavas, Krustpils un Jaunjelgavas šī ir ceturtā kokskaidu granulu ražotne, ko Latgran izveidojis Latvijā. Rūpnīcas jauda – 150 tūkst. t; pēc uzņēmuma aplēsēm, 2015. gadā kopējais kokskaidu granulu ražošanas apjoms sasniegs ap 0,6 milj. t. Jārēķinās, ka ieceres un izveides stadijā Latvijā ir vairāki kokskaidu granulu ražotņu projekti (piemēram, SIA Latgales granulas), kuru īstenošana priecēs mazvērtīgās koksnes tirgotājus, kā arī meža īpašniekus.

Lai gan kopējās investīcijas ir mazākas kā Latgran, tomēr par svarīgu tiek dēvēts a/s Stora Enso Latvija īstenotais rūpnieciskais termokoksnes ražošanas iecirknis. Šāds uzskats tiek pamatots ar to, ka ražotā termokoksne ir vidēji divas reizes dārgāka par parastajiem zāģmateriāliem, bet ēvelētas termokoksnes cena ir aptuveni trīsreiz lielāka. Kopumā termokoksnes ražotnes izveidē ieguldīti 3 milj. eiro, taču, īstenojot iecerēto ražotnes otrās kārtas projektu, kopējais ieguldījumu apmērs varētu sasniegt pat vairāk nekā 6 milj. eiro.

 

Visu rakstu Meža nozare turpina izrāvienu lasiet 2014.gada 16. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Attēli: