Latvijas uzņēmumi Ukrainu nepamet

Krīze Ukrainā nav mudinājusi Latvijas uzņēmumus pamest šo tirgu, turklāt to darīt nemaz nav pamata, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzīst Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Ukrainā vadītājs Āris Kotāns. Latvijas uzņēmēju interese par iespējām Ukrainā joprojām saglabājas, tomēr lielākas biznesa iespējas šajā valstī būs tiem uzņēmumiem, kuri jau strādā Ukrainā. Kotāns norāda, ka perspektīvas Ukrainā ir uzņēmumiem, kas darbojas ražošanas, loģistikas un pakalpojumu sektoros, kā arī ražo produktus ar augstu pievienoto vērtību.

 

Kā jūs raksturotu esošo ekonomisko situāciju Ukrainā?

Ukrainā pašreiz notiek straujas pārmaiņas, kas skar gandrīz jebkuru nozari. Ukrainas austrumu reģionos cilvēki iegādājas pārsvarā tikai pirmās nepieciešamības preces, bet pārējā Ukrainas teritorijā arī vērojams kritums tirdzniecībā. Kopumā bizness ir nogaidīšanas stadijā. Ukrainā iespējas ir tiem, kas prognozē tuvākajā laikā politisko problēmu atrisinājumu un pašreiz ieņem vietu tirgū.

Cik saspringts ir LIAA pārstāvniecības Ukrainā darbs, un kas ir būtiskākās lietas, kuras pārstāvniecībai nākas risināt?

Darba pietiek. LIAA pārstāvniecībā Kijevā pārsvarā vēršas tie Latvijas uzņēmumi, kas vēl neeksportē uz Ukrainu, bet plāno to darīt. Tiesa, kopumā ir divu veidu uzņēmēji, kas interesējas par iespējām Ukrainā. Vieni ir tie, kas ir izlēmuši strādāt ar Ukrainu un uzdod jautājumus par sadarbības partneriem, izstādēm, kontaktbiržām. Viņiem interesē atrast konkrētus sadarbības partnerus, jo iepriekš jau ir veikuši tirgus analīzi saviem spēkiem. Otri ir tie, kas vēl nav izlēmuši par darbības sākšanu Ukrainā un ievāc sākotnējo informāciju, lai veiktu biznesa kalkulāciju par konkurējošo preču cenām, muitas likmēm, noteikumiem, kā iekļūt tirdzniecības tīklos, loģistikas jautājumiem u.c. Dažkārt uzņēmēji lūdz pārbaudīt konkrētus datus par Ukrainas uzņēmumiem, kā arī ir jautājumi par izsniegto sertifikātu atbilstību. Pēc apkopotās informācijas, uzņēmējs pats pieņem lēmumu, vai sākt biznesu tagad vai nogaidīt.

Latvijas uzņēmējiem ir jāizmanto LIAA pārstāvniecības piedāvātie pakalpojumi, turklāt Latvijas uzņēmumiem tie ir par brīvu. Tāpat LIAA apzina potenciālos investorus, kuriem tiek piedāvātas iespējas investēt Latvijā, jo pēdējā pusgadā novērota lielāka interese par kapitāla pārnešanu no Ukrainas uz drošākām teritorijām.

Vai LIAA ir informācija par to, ka krīzes ietekmē Ukrainu pametuši Latvijas uzņēmumi?

Nē, precīzas informācijas nav. Ja kāds Ukrainas tirgu ir pametis, tad jautājums ir tikai - uz cik ilgu laiku. Ilgtermiņa spēlētāji savu biznesu Ukrainā var "piebremzēt", bet tirgu pilnībā pamest nav pamata.

Kā kopumā vērtējat Latvijas uzņēmumu iespējas Ukrainā patlaban? Tiem, kuri grasās eksportēt uz Ukrainu, būtu jānogaida, vai tomēr droši var meklēt sadarbības partnerus un attīstīt tirdzniecību ar Ukrainu?

Pašreiz iesaku Latvijas uzņēmējiem vismaz apmeklēt nozaru izstādes Kijevā, ievākt informāciju par tirgus specifiku nozarē un tirgus spēlētājiem. Tagadējās militārās aktivitātes Ukrainas Austrumos ir pārejošs process. Veiksmīgs uzņēmējs būs tas, kurš spēs prognozēt, kad beigsies kaujas un uzlabosies pirktspēja. Tiesa, prognozes ir atšķirīgas.

Līdz šim lielākais šķērslis Latvijas uzņēmumu eksportam uz Ukrainu bija augstās ievedmuitu likmes un korupcija. Daudzi faktori liecina par pozitīvām pārmaiņām šajā ziņā, jo šā gada 27.jūnijā Briselē tika parakstīta Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas asociācijas līguma ekonomiskā daļa jeb vienošanās par padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu. Asociācijas līgumi paredz ciešu politisko asociāciju un ekonomisko integrāciju ar ES.

Kurām Latvijas tautsaimniecības nozarēm ir lielākās iespējas iekarot Ukrainu?

Galvenās nozares, kurās abu valstu savstarpējā sadarbība bijusi aktīva, ir metālapstrāde, mašīnbūve, transports un loģistika, ķīmiskā rūpniecība, pārtikas rūpniecība, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas. Analizējot uzņēmējdarbības potenciālu Ukrainā, labi novērtēts tiek bizness ar augstu pievienoto vērtību - tehnoloģijas un IT risinājumi, to ieviešana un apkalpošana. Uz militāro notikumu fona perspektīva ir uzņēmumiem, kas rūpējas par datu drošību un veic citus saistītus pakalpojumus. Perspektīvas ir arī apkalpojošajā sfērā strādājošajiem uzņēmumiem 

Savukārt kuri Ukrainas reģioni ir perspektīvākie, kuros iespējams iegūt biznesa kontaktus vai attīstīt biznesu?

Tas atkarīgs no biznesa specifikas. Ja, piemēram, prece paredzēta lielpilsētu iedzīvotājiem, tad jāorientējas uz Ukrainas Dienvidaustrumu daļu. Ja pārdodat sporta kalnu inventāru, tad patērētājs jāmeklē Rietumu daļā - Karpatu kalnu apvidū.

Ukrainas Austrumu reģionos ir augstāka pirktspēja un teritorija ir blīvāk apdzīvota, bet uz Rietumiem no Kijevas dzīvo pārsvarā nacionāli noskaņoti pilsoņi, kur krievu valoda ir sastopama retāk. Ukraina ir samērā liela valsts, un Latvijas eksportētāji strādā ar vairākiem dīleriem dažādos Ukrainas reģionos. Vietējie tirgotāji vislabāk pārzina tirdzniecības kanālus, un veidot pašiem savu loģistikas sistēmu būtu aplami.

Minējāt, ka LIAA pārstāvniecība meklē arī potenciālos Ukrainas investorus Latvijā. Vai bieži LIAA nācies konsultēt Ukrainas uzņēmumus par iespējām Latvijā?

Jā, sniedzam padziļinātu informāciju Ukrainas uzņēmumiem, kas interesējas par iespējām Latvijā ražot, attīstīt ilgtermiņa biznesu ar eksporta potenciālu, izveidot jaunas darba vietas. Ja Ukrainas uzņēmēja interese aprobežojas ar savu preču vai pakalpojumu pārdošanu Latvijas teritorijā, tad informāciju par uzņēmumu un viņa biznesa interesēm izvietojam to elektroniskajā platformā "www.exim.lv". Līdz šim Ukrainas uzņēmumi interesējušies par biznesa iespējām Latvijā, kas skar lauksaimniecības, kokapstrādes, mašīnbūves un pakalpojumu sektorus.

Cik kopumā perspektīvs ir Latvijas tirgus Ukrainas uzņēmumiem? Vai ir paredzama būtiska Ukrainas uzņēmēju interese par biznesa iespējām Latvijā tuvākajā laikā? Un vai mēs varam sagaidīt investīciju pieplūdumu no Ukrainas?

Šā gada pirmajos trijos mēnešos Latvijā tika reģistrēti 28 jauni uzņēmumi ar Ukrainas kapitālu. Latvijā reģistrēto Ukrainas uzņēmumu skaits attiecībā pret iepriekšējiem gadiem pieaug, kas liecina par interesi strādāt Latvijā. Lielākoties Ukrainas bizness uz Latviju skatās kā uz vārtiem, lai iekļūt Eiropas tirgos. Prognozēju, ka tuvākajos gados Latvija var sagaidīt ievērojamu investīciju piesaisti no Ukrainas, jo Ukrainas bizness tuvākajos gados pārskatīs iespējas iekarot ES tirgus, savukārt Latvija kā ES dalībvalsts ir ģeogrāfiski un mentāli sasniedzamā attālumā.

 

Informācijai:

LIAA informācija liecina, ka 2013.gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Ukrainu bija 193,3 miljoni eiro, kas ierindoja Ukrainu 24. ietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Salīdzinājumā ar 2012.gadu Latvijas eksports uz Ukrainu ir samazinājies par 57%, bet imports ir krities par 25%.

Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Ukrainu 2013.gadā bija 49,5 miljoni eiro, kas veido 0,4% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports - 143,9 miljoni eiro, kas veido 1% no Latvijas importa.

2013.gadā Ukraina bija Latvijas 32.nozīmīgākā eksporta un 20.nozīmīgākā importa partnere. Tirdzniecības bilance ar Ukrainu bija negatīva (-94,4 miljoni eiro).

2013.gadā Latvijas preču eksports uz Ukrainu bija 91,6 miljoni eiro, kas ir par 6% mazāk nekā 2012. gadā, bet imports no Ukrainas - 129,5 miljoni eiro, samazinoties par 26% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

2013.gadā Latvijas pakalpojumu eksports uz Ukrainu bija 42,1 miljons eiro (ar negatīvo vērtību), bet pakalpojumu imports - 14,3 miljoni eiro, samazinoties par 13% salīdzinājumā ar 2012.gadu.

2013. gada beigās Ukrainas uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā bija 93,7 miljoni eiro, no tiem 68% ieguldīti finanšu darbībā, 7% informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, 7% zinātniskajos pakalpojumos, 6% operācijās ar nekustamo īpašumu.  

Savukārt Latvijas uzkrātās tiešās investīcijas Ukraina bija 39,2 miljoni eiro, kas ieguldīti finanšu darbībās (55%), tirdzniecībā (32%), zinātniskajos pakalpojumos (7%) un būvniecība (4%).

Pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā 2013.gada beigās Ukraina ierindojas 17.vietā ar kopējo investīciju apjomu 95,5 miljoni eiro un 836 aktīviem uzņēmumiem. Lielākais Ukrainas investors Latvijā ir "PrivatBank".