LatStab: sapnis atvest ko īpašu no Īrijas uz Latviju

15.11.2017.

Pirms desmit gadiem strādāju Īrijā, līdzīgā uzņēmumā, kas ražoja stabus. Gribējās atvest uz Latviju kaut ko īpašu, kaut ko tādu, kā te vēl nav. Tā radās doma par šāda uzņēmuma atvēršanu Latvijā. Tajā laikā mēs, iespējams, bijām pirmie, kam bija pašiem sava ražotne – stāsta Staņislavs Ratinskis, Rēzeknes uzņēmuma LatStab dibinātājs.

Ražojam stabus un torņus, līdz pat 100m augstumā. Strādājam divos virzienos –apgaismes stabi, kas ir mūsu galvenais produkts, un meteoroloģiskie masti. Tos uzliek blakus vēja turbīnām, lai var mērīt vēja ātrumu un salīdzināt, cik pareizi turbīna strādā. Tā vairāk bija tāda kā sapņa realizēšana, jo man ļoti gribējās iekļūt  Īrijas tirgū. Atradām klientus, kas bija ieinteresēti šādā produktā, un pamazām sākām tos ražot. Tagad tos tirgojam Skotijā, Īrijā un Anglijā.    

No sākuma šķita, ka viss ir ļoti viegli. Tad, protams, saskārāmies ar grūtībām, un tikai ļoti pakāpeniski esam gājuši uz augšu, nostabilizējušies. Sākumā konkurējām ar cenu, lai vispār ienāktu tirgū. Pēc tam cenas pakāpeniski cēlām, investējot zināšanās un tehnoloģijā. Lai virzītos uz priekšu, ļoti svarīga ir komunikācija un spēcīgi partneri. Tieši pateicoties partneriem, esam spējuši tikt galā ar daudzām grūtībām.

Saražojam aptuveni 100 tonnas mēnesī, ko nākamgad gribam palielināt. Mūsu eksports ir apmēram 95%, varbūt pat vairāk. Sākotnēji nemaz neplānoju, ka pamatā strādāsim uz ārzemēm. Mūsu eksporta tirgi ir sākot no tuvākajām valstīm – Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Zviedrijas, Īrijas, Lielbritānijas, arī Krievija, Baltkrievija, Ukraina. Tālākie eksporta tirgi šobrīd ir Tuvie Austrumi un Āfrika. 

Nezinu, kas būs tālāk, viss var būt. Esam atvērti visiem tirgiem un visām valstīm, tā ka domāsim un virzīsimies uz priekšu!