Jelgavā testa režīmā darbu sāk krusteniski līmēto koka paneļu ražotne

14.04.2015.

Jelgavā testa režīmā darbu sākusi krusteniski līmēto koka paneļu ražotne, kuras izveidē investēti 10 miljoni eiro, pastāstīja uzņēmuma “Cross Timber Systems” līdzīpašnieks Māris Avotiņš.

“Rūpnīca palaista testa režīmā, Tas nozīmē, ka pie mums atrodas piegādātājrūpnīca un seko līdzi procesam, lai to noregulētu. Darbi ar pilnu jaudu varētu sākties maijā,” skaidroja Avotiņš.

Viņš pastāstīja, ka krusteniski līmēto koka paneļu ražošana gan Latvijā, gan Baltijā, gan arīdzan Skandināvijas valstīs ir maz zināma. “Tas ir pilnīgs jaunums Latvijā, Baltijā un maz zināms Skandināvijā, bet Rietumeiropā tas ir ļoti zināms materiāls. Tur to izmanto jau aptuveni 20 gadu,” pauda uzņēmuma līdzīpašnieks.

Avotiņš pastāstīja, ka jaunais būvmateriāls paredzēts gan mazo, gan lielo ēku būvēm. “Tā ir koka plāksne, kas veidota no krusteniski līmēta koka. Plāksnes izmēri var būt no 3,3 metriem platumā līdz 14 metriem garumā, un biezumā līdz 30 centimetriem. Tādu milzīgu plāksni var izmantot gan sienām, gan jumtam, gan citām konstrukcijām. No šī materiāla var pilnībā uzbūvēt māju, neizmantojot nevienu citu būvmateriālu,” klāstīja “Cross Timber Systems” līdzīpašnieks, piebilstot, ka ražošana ir videi draudzīga un ekoloģiska.

Kompānijā informēja, ka saražotā produkcija lielākoties paredzēta eksportam. “Bez šaubām arī Latvija ir interesants tirgus. Mēs jau tagad cītīgi strādājam, lai iepazīstinātu mūsu auditoriju ar šo materiālu. Tā auditorija ir gan arhitekti, gan būvnieki, gan privātpersonas. Eksports paredzēts galvenokārt uz Skandināviju, jo tā ir vistuvāk, bet skatāmies uz visiem tirgiem – arī uz Vāciju un pārējām zemēm,” sacīja Avotiņš.

Vaicāts par nākotnes plāniem, viņš atklāja, ka no astoņu tūkstošu kvadrātmetru lielās ražotnes apmēram divi tūkstoši kvadrātmetru ir pagaidām neizmantoti. “Tie paredzēti, lai mēs varētu izgatavot vēl pilnīgāku, vēl gatavāku izstrādājumu, kas varētu jau būt kā modulis, ar ieinstalētiem logiem,” pauda “Cross Timber Systems” līdzīpašnieks.

Krusteniski līmētie koka paneļi tiek ražoti no vietējās egles un priedes, kā arī no lapegles, kas importēta no Krievijas. “Cross Timber Systems” plāno gadā saražot 25 tūkstošus kubikmetru plākšņu. Lai uzņēmumam pašam būtu mazāk jānodarbojas ar saražoto paneļu montāžu, uzņēmums vienojies par sadarbību ar citu Jelgavas uzņēmumu – “Zemgales tehnoloģiskais centrs” – kas ražo un uzstāda koka konstrukciju mājas.

Ražotnes izveidē piesaistīts gan Eiropas Savienības līdzfinansējums, gan privātais kapitāls.

Uzņēmums “Cross Timber Systems” Komercreģistrā iegrāmatots 2012.gadā. Tā pamatkapitāls ir 1,71 miljons eiro. Uzņēmums pieder vairākām Latvijas privātpersonām un uzņēmumam “Grif 33″, liecina informācija datubāzē “Lursoft”.