Informācija par Ukrainas tirgus pārtikas nozari

Imports pārtikas nozarē Ukrainā 2014. gada pirmajos sešos mēnešos samazinājies par 17,6% salīdzinoši ar šo laika periodu iepriekšējā gadā (pēc Ukrainas statistikas pārvaldes datiem).

Neskatoties uz militārajām aktivitātēm austrumu reģionos Ukrainas tirgus ir atvērts importa pārtikas precēm. Situācija konkrētās pozīcijās ir mainījusies sakarā ar Krievijas importa aizliegumiem. Kā zināms Krievija ir lielākais savstarpējās tirdzniecības partneris Ukrainai. Krievijas sankcijas pret Ukrainu izpaudušās ar sekojošu pārtikas produktu importa aizliegumu: sulas, augļu, dārzeņu un zivju konservi, piens un piena produkti (daļēji), tajā skaitā arī siers, kartupeļi, sīpoli, konditoreja, cūkgaļa, soja, saulespuķu sēklas, kukurūza. Minētajām pozīcijas vietējā Ukrainas tirgū pašreiz samazinās cena. Tas jāņem vērā plānojot no Latvijas eksporta aktivitātes uz Ukrainas tirgu.

Tirgus pētījums nozarē. To vislabāk veikt iepazīstoties ar preces cenām ar interneta starpniecību, piemēram, cenas pārtikas lielveikalā "Novus" Kijevā. (Cena online sakrīt ar plaukta cenu veikalā).
Lai iepazītos sīkāk ar piedāvājumu nozarē,ir ieteicams apmeklēt Ukrainu .Vizītes laikā iesakām aplūkot cenu atšķirības lielveikalos un tirgos. Ukrainā vairāk kā 50 % no pārtikas precēm tiek pārdoti caur tirgiem. "Lielveikalu kultūra" strauji attīstās, bet vēl nesasniedz Eiropas līmeni.

Izstādes, forumi

FMCG (Piegādātāji tiekas ar veikalu ķēdēm, diskusijas, b2b) 30.09.2014. 
Александр Петухов, +38 (044) 232 98 40,  a [dot] petukhov [at] meetingpoint [dot] com [dot] ua

WorldFood Ukraine 2014 (Iespēja satikt Ukrainas veikalu ķēdes, b2b) 28.-30.10.2014.
Lyudmila Denisyuk, International Sales Director, ITE Ukraine, Tel: +380 44 4968645 (ext. 278), Mobile:+380973193328,www.pe.com.uawww.ite-exhibitions.com

International Forum of Food Industry and Packaging 01.-03.04.2015.
+380 (44) 461 9390, +380 (44) 490 6203 www.prodexpo.kiev.ua

Sertifikācija

Sertifikācijas dokumentāciju vēlams nokārtot pirms aktivitātēm Ukrainas tirgū. Ukrainā kārtību kādā produkcija sertificējama nosaka "Nacionālā akreditācijas aģentūra" (ukraiņu valodā)
Akreditētās kompānijas (Ukrainas teritorijā drīkst nodarboties ar produktu sertificēšanu, jo praksē bieži vien ražotājam tiek piestādīti nesamērīgi rēķini par sertifikācijas pakalpojumiem)

Sadarbības formas

Visbiežāk Latvijas ražotājs savu produkciju realizē mazumtirdzniecībā caur dīleri, kas pārstāv vairākas preču zīmes Ukrainā. Retāk izdodas vienoties tieši ar veikalu tīklu par produkcijas realizāciju bez starpnieku pakalpojumiem. 

Lielveikalu tīkli
Lielveikalu interesē „ar ko Jūs varat pārsteigt?” Pārtikas nozarē Latvijas ražojumi pie patreizējām ievedmuitu likmēm nevar konkurēt ar mazāko cenu. Latvijas ražojumu kvalitāte kopš padomju laikiem tikusi atzīta NVS. To izmanto Latvijas eksportētāji.

Desmit lielāko veikalu ķēžu Ukrainā mājas lapas:
http://www.atbmarket.com/ 
http://www.fozzy.ua
http://furshet.ua/ 
http://www.vopak.ua/ 
http://www.pakko.ua/ 
http://www.evrotek.com/ 
http://www.eko.com.ua/ 
http://brusnichka.com.ua/ 
http://kraj.com.ua/ 
http://www.kishenya.com.ua/ 
http://dkmarket.com.ua/

Ja neizdodas vienoties par tiešām piegādēm uz lielveikaliem, tad jāvēršas pie preču importētājiem un izplatītājiem. Piemēram, http://eximbase.com/, http://www.ua-region.info/, http://www.rada.com.ua/, http://yellow.com.ua/,http://business-guide.com.ua/

Dažkārt dīleriem interesē atmuitotas preces cena Ukrainā. Šādā gadījumā Latvijas ražotājam jāorganizē sava kompānija, kas importēs preci Ukrainā, jeb jāmeklē importētājs. Importētājs un preču izplatītājs dažkārt ir dažādas jur. personas.

50 lielākās mazumtirdzniecības veikalu ķēdes Ukrainā www.retail.ru (krievu valodā)