Informācija par Polijas tirgus pārtikas nozari

Informācija par tirgu

2014. gada maijā Rīgā notika LIAA pārstāvniecības Polijā organizētais seminārs par Polijas pārtikas nozari un LV uzņēmēju iespējām tajā. Pārstāvniecības vadītāja sniedza informāciju par galvenajām tirgus tendencēm, kā arī arī izplatītāji (viens no tiem ir saistīts ar veikalu tīklu “Kuchnie Swiata”) dalījās ar informāciju, kā vislabāklabāk iekarot Polijas tirgu. Semināra materiāli pieejami šeit.

Food sector in Poland - Polijas Informācijas un ārvalstu investīciju aģentūras informatīvs materiāls par pārtikas nozari Polijā (2013)

Konkurentu cenas iespējams apskatīt vadošo veikalu ķēžu e-veikalos:

  • Tesco (līdzīgas cenas būs arī CarrefourAuchan,  jārēķinās ar milzīgiem piegāžu apjomiem);

  • Alma 24 (delikatešu veikals, piegāžu apjomi zemāki, te var var atrast arī dažādas Latvijas preces);

  • Organic Farma Zdrowia (bio un eko pārtikas preču veikals, cenas ir krietni augstākas kā citur, bet var pieprasīt ekosertifikātus)

Saskaņā ar likumu, Polijā, ieviešot jaunu produktu veikalā, nepastāv t.s. "plauktu cenas", taču realitātē tās pastāv, slēptas zem mārketinga aktivitātēm un summas ir diezgan ievērojamas.

Pārsvarā Latvijas ražotāji darbību Polijas tirgū sāk ar "Piotr i Pawel" un "Alma", kas ir delikatešu veikali un ķēdes salīdzinoši nelielas Polijai (piem., Almai ir mazliet virs 40 veikaliem, Piotram un Pāvelam mazliet vairāk).

Nodokļi

Pārtikas produktiem tiek piemērotas 5% vai 8% PVN likmes. Likme atkarīga no produktu kategorijas. Pilns klasifikācijas saraksts ar PVN likmēm ir atrodams šeit (poļu valodā).

Izstādes

Polagra Food (Lielākā pārtikas nozares izstāde) 29.09.-02.10.2014., Poznaņā

World Food Warsaw ir notikusi pagaidām tikai vienu reizi, taču arī pēc dalības tajā Latvijas uzņēmēji bija apmierināti ar jaunnodibinātajiem kontaktiem. Citās pilsētās notiekošajām izstādēm ir drīzāk reģionāls raksturs.

Paralēli izstāžu kompleksā notiek šādas ar nozari saistītas izstādes:

 

Tikšanās iespējas ar iepircējiem

Poland Specialty Foods Expo (Profesionāla, slēgta tipa izstāde, kuras apmeklētāji ir tikai distributori un iepircēji no dažādām veikalu ķēdēm. Šogad notika pirmais tāda veida pasākums Polijā) 06.2015., Varšavā