Eksperts: Būs labi, ja šis gads kopumā Latvijas eksportā būs pa nullēm vai nelielos plusos

11.07.2016. 

Maijā Latvijas eksportā fiksēts pirmais nozīmīgais eksporta pieaugums šogad un salīdzinājumā ar pērno gada attiecīgo periodu preču eksports audzis par 4,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija.

Tas ir straujākais eksporta pieaugums kopš pērnā gada septembra, lai gan eksporta pozitīvais pieaugums daļēji saistīts ar reeksportu un no tā izrietošu importa kāpumu par 2,9%. Tomēr eksporta pieaugums vērojams arī Latvijā ražotajām precēm, tādēļ, saliekot kopā šodienas pozitīvos eksporta datus ar jaunākajiem rūpniecības un mazumtirdzniecības izaugsmes rādītājiem, jāsecina, ka Latvijas ekonomikā maijs ir bijis pozitīvākais mēnesis pēdējo 2-3 ceturkšņu laikā.

Maijā, kā jau ierasts iepriekšējos mēnešos, kopējo eksporta pieaugumu visvairāk veicināja koksnes un koka izstrādājumu eksports, kas maijā salīdzinājumā ar pērnā gada maiju palielinājās par 15,1%. Tāpat no Latvijā ražotajām precēm maijā audzis arī graudaugu (+76,2%), dzelzs izstrādājumu (+22,1%) un mēslošana līdzekļu (+265,7%) eksports.

No Latvijā neražotajām precēm maijā eksporta kritums bija vērojams naftas produktiem (-14,2%), elektroprecēm (-25,2%), kā arī dzels un tēraudam (-13,3%), savukārt diezgan būtisks pieaugums fiksēts transporta līdzekļos (+28%) un farmācijas produktos (+68,2%). Vienlaikus jāatzīmē, ka šo preču tirdzniecības izmaiņas ļoti tikpat kā nav saistītas ar Latvijas ekonomikas norisēm, tādēļ atsevišķu reeksporta preču kritumu nevajadzētu uztvert negatīvi.

Taču vienlaikus jāņem vērā, ka ārējā tirdzniecība ir ļoti svārstīgi, tādēļ no maija pozitīvajiem datiem ir grūti izdarīt tālejošus secinājumus. Maija ārējās tirdzniecības dati parāda, ka Latvijā ražotais eksports šobrīd ir diezgan atkarīgs koksnes un graudiem. Graudu eksportā joprojām redzama ļoti labā pērnā gada raža un eksports gada otrajā pusē būs atkarīgs no tā vai izdosies atkārtot pērnā gada lielo ražu. Taču pat pie ļoti labas ražas graudu eksports eiro izteiksmē gada otrajā pusē, visticamāk, kritīsies jo salīdzinājumā ar pērnā gada augustu graudu cenas pasaules tirgū sarukušas par aptuveni 20%. Tādēļ būs labi, ja šis gads kopumā Latvijas eksportā būs pa nullēm vai nelielos plusos, taču lielu pieaugumu gaidīt nav pamata.