Eiropas projekta rezultātā Latvijas importa/eksporta bilance varētu uzlaboties par 2,5 miljoniem eiro

13.02.2015 Lai sekmētu Latvijas lauksaimniecības attīstību un palielinātu ienākumus sektorā par 2,5 miljoniem eiro, divas Latvijas zinātniskās institūcijas un divi uzņēmumi aktīvi darbojas Eiropas finansētā projektā, kurā kā galvenais mērķis ir izvirzīta pākšaugu audzēšanas apjomu palielināšana Latvijā un Eiropā.

Ik gadu Latvijā tiek importētas 34 000 līdz 35 000 tonnas nepārstrādātu pākšaugu graudu. Ja projekta rezultātā, palielinoties Latvijā audzēto pākšaugu īpatsvaram, varētu šo importu samazināt par 20%, Latvijas tautsaimniecībā paliktu 2,5 miljoni eiro.

Šī iniciatīva ir daļa no Eiropas konkurētspējas un vides ilgtspējīgas attīstības stratēģijas, kas tiek īstenota ieviešot efektīvāku un videi draudzīgāku saimniekošanas veidu. Projekta mērķis ir arī palielināt pākšaugu patēriņu pārtikā, tādējādi nodrošinot veselīgu uzturu, izmantojot vietējos izejmateriālus jaunu un veselīgu pārtikas produktu gatavošanā, kā arī samazināt pākšaugu importu lopbarības ražošanai.

Kopumā Eurolegume projektā darbojas 18 partneri, kas pārstāv universitātes, zinātniskos institūtus un uzņēmējus no 10 valstīm. Kopējās projekta izmaksas sastāda 6,5 miljonus eiro, no kuriem 5 miljonus finansē Eiropas Komisija.

Latviju šajā projektā pārstāv SIA Pūres Dārzkopības pētījumu centrs, Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts, Latvijas Lauksaimniecības universitāte un SIA Bioefekts.

Projekta ietvaros pētījumi tiek veikti galvenokārt ar lauka un cūku pupām, zirņiem un vignas pupām, kuras aug Eiropas dienvidu reģionos.

Latvijas partneriem uzdevumu veikšanai no kopējā 6,5 miljonu budžeta ir iedalīti 1,2 miljoni eiro. Pārējā budžeta daļa tiek ieguldīta pētījumos citviet Eiropā - Portugālē, Spānijā, Grieķijā, Austrijā, Čehijā, Albānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Igaunijā.
Projekta partneru ikgadējā sanāksme notiks Rīgā, no 16. līdz 18. februārim, kur tiks spriests par paveikto un plānoti turpmākie uzdevumi.

Attēli: